Çeşitli cilt problemleri yaşıyor olabilirsiniz ya da cildiniz donuk ve sağlıksız görünebilir. Bunun birçok nedeni olabileceği gibi en başta sağlıksız beslenme faktörü yer almaktadır. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile hem genel sağlığınızı hem de cildinizi koruyabilirsiniz.

Cilt problemlerinin nedenleri nelerdir?

Cilt problemleri neden yaşanıyor? Toz, kirlilik, sağlıksız beslenme… Bunların hepsi cilt problemlerine davetiye çıkarır.  Parlak ve sağlıklı bir cilt için günlük hayatınızda tüketmeniz gereken besinlerle bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Limonlar doğal beyazlatma ürünleridir. Toksin maddelerin atılmasına yardımcı olur. Cildi hasara ve hiperpigmentasyona karşı koruyan güçlü bir antioksidan içeren limon, ayrıca C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Pürüzlü cilt yüzeyiniz, koyu lekeleriniz ve sivilce izleriniz varsa parlak bir cilde kavuşmak için limon kullanmayı deneyin.

Papaya

Papaya; A, C, B vitaminleri, pantotenik asit ve folat ve bakır, potasyum ve magnezyum gibi mineralleri içerir. Ayrıca, papain ve kimopapain gibi enzimler cilt hasarlarını önlemeye yardımcı olur.

Avokado

Avokado sağlıklı yağlar, diyet lifi ve vitamin E, A, C, K, B6, niasin, folat ve pantotenik asit bakımından oldukça zengindir. Avokado antioksidan özelliklere sahiptir ve oksidatif hasarı azaltarak DNA’yı onarır. Cildinizi UV radyasyonundan koruyan lutein açısından zengin olan avokadonun tüketimi oldukça faydalıdır.

Muz

Muzun cilt iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Bunun sebebi içeriğinde bulunan, A, C, K, E ve folat vitaminleri ve potasyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi mineraller bakımından zengin olmasıdır. Muz ayrıca doğal nemlendirici özelliği taşır. Özellikle kuru ciltleri nemlendirmek için birebirdir.

Çilek

Cildiniz akneye eğilimli ise çilek büyük bir destekçinizdir. Açık ve lekesiz bir cilt elde etmek için sadece çilek yiyebilir veya cildinize uygulayabilirsiniz. Bunun nedeni çileğin salisilik asit olarak da bilinen C vitamini ve alfa-hidroksi asidinin mükemmel bir kaynağı olmasıdır. Salisilik asit akne tedavisi için kullanılan kremlerin ana maddesidir. Çileklerde ayrıca cildi UV ışınlarından koruyan ve kollajen tahribatını ve kırışıklık oluşumunu önleyen ellagik asit de bulunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here