Tatile çıkmak isteyen anne adayları, seyahat etmenin kendisinin ve bebeğinin sağlığı açısından riskli olup olmayacağı konusunda tedirginlik yaşayabiliyor.

Hamileler, doktoru tarafından aksi bir tavsiyede bulunulmadıkça, hamileliğin seyrinde başka özel bir sorun olmadıkça seyahat edebilir. Buna karşılık seyahat kararı alınırken seyahat süresinin ne kadar olacağı ya da hangi seyahat aracı ile seyahat edileceği de önem taşıyan bir konu.

Anne adayları hem yolculuğun daha kısa sürmesi hem de konforlu olması nedeniyle uçak ile seyahat etmeyi tercih edebiliyor. Doğuma daha çok varsa ve uçak yolculuğu yaparken anne adayı strese girmiyorsa rahatlıkla uçak ile seyahat edilebilir. Kabin basıncında önemli bir değişiklik olmadığı sürece bebek için ekstra bir risk taşımadığından dolayı uçak yolculuğu güvenli olacaktır. Diğer taraftan uçuş süresi uzunsa, özellikle kıtalar arası bir seyahat düşünülüyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Hamilelikte yolculuk yapmak için en uygun dönemin ikinci 3 aylık dönem yani 14. ve 28. haftalar arasında olduğu bilinmektedir. ilk 3 ay içinde mide bulantısı sık yaşandığı için bu süreçte seyahat planlamamak önemli. Son 3 ayda ise büyüyen karın ve yaklaşan doğum sebebi ile seyahat etmenin zor olacağı göz önünden bulundurulmalı.

Uçakla yapılacak seyahat süresinin 5 ya da 6 saatten fazla olmamasına özen gösterilmeli. Uzun bir uçuş söz konusu is mutlaka uçak içinde gezinilmeli, uzun süre dizler kıvrık bir şekilde oturulmamalıdır. 3-6 aylık dönemde özellikle uzun süren bir yolculuk planlanmış ise, uzun süre hareketsiz kalmak hamileler için riskli bir durum oluşturabilir. Uzun süren yolculuklar sırasında hareketsiz kalmak, bacakların aşağı sarkık durumda ve hareketsiz kalması kanın damar içinde pıhtılaşmasına neden olacaktır. Özellikle bacak damarlarından kaynaklanan bir pıhtının akciğere geçerek akciğer embolisine neden olabilmesi hayati tehlike doğurabilir.

Peki hangi durumlarda anne adayı için uçakla seyahat edilmesi tavsiye edilmez? Acil sorun çıkma ihtimali olan veya riskin arttığı, hemen müdahale etmenin hayati olabileceği durumlarda  (düşük tehdidi, erken doğum bulgusu ya da şüphesi, şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, plasenta  sorunları, ağır kansızlık gibi) hamilelerin uçak ile seyahat etmemeleri gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here