Eller dış etkilere maruz kaldıkça zamanla kurumaya, yıpranmaya ve hassaslaşmaya başlar. Bakımlı ellere sahip olmak bir kadın için oldukça önemlidir çünkü eller kadının güzelliğini tamamlar ve vücutta en çok dikkat çeken yerler arasında yer alır. Bu nedenle el bakımı yapmak kadın için ayrı bir önem taşır.

Kurumuş, bakımsız eller yaşlı bir görüntü de ortaya koyar, yaşınızı olduğunuzdan daha yaşlı gösterir. Ellerde görülen bir sorun da lekelenmelerdir. Bu lekeler yaşlanmadan kaynaklandığı gibi güneş nedeniyle ya da bazı hastalıklardan sebebiyle de oluşabilmektedir.

Bakımlı ellere sahip olmak, güzellik rutininize el bakımını da eklemek istiyorsanız, sizin için hazırladığımız önerilere göz atabilirsiniz.

Eller ihtiyaç duyduğu nemi karşılayamadığında ellerde çatlamalar başlar ve bu durum neticesinde deri elastikiyetini kaybeder. Su cilt için oldukça önemli. Cilt susuz kaldığında ellerde kuruma görülebilmekte. Günde en az 2 litre su tüketmek, elleriniz kadar vücut sağlığınız için de önem taşır.  Her gün düzenli su tükettiğinizde ellerinizdeki kuruluğun azaldığını göreceksiniz.

El bakımı doğal yöntemlerle evde rahatlıkla yapılabilir. Bunun için doğal malzemelerle uygulanabilecek el bakımı maskeleri mevcut. Ellerinizde biriken kir ve ölü tabakayı uzaklaştırmak, kuruyan ellere karşı önlem almak için evde yapabileceğiniz basit bir peeling maskesi sizle paylaşalım. Haftada bir uygulayabilirsiniz.

Bu maske için 4 çay bardağı süt ve 2 adet patatese ihtiyacınız olacak.  Patatesleri haşladıktan sonra bir kasenin içinde çatalla ezin ve üzerine süt ilave edip karıştırın. Karışımı ellerinize sürüp streç filmle sarın. Maske tamamen soğuk hale geldiğinde ılık suyla temizleyin.

Limon pürüzsüz ve lekesiz ellere sahip olmanızı sağlayacaktır. Evde limon kullanarak yapacağınız doğal maskelerle ellerde oluşan çatlakları giderebilirsiniz. Limon suyu ile el peelingi yapmak oldukça kolay.  Bunun için 1 çay kaşığı sirke, yarım limonun suyu ve 1 çay kaşığı tuz yeterli.  Bir kabın içerisine tüm bu malzemeleri koyup karıştırdıktan sonra karışımla ellerinize yumuşak bir şekilde her iki elinize de iki üç dakika kadar masaj yaptıktan sonra  ılık su ile ellerinizi yıkayacaksınız. Sonrasında kuru ciltler için hazırlanmış nemlendirici kremi ellerinize iyice yedireceksiniz. Bu peelingi haftada bir kere ellerinize uygulayabilirsiniz.

Ellerde en çok görülen sorunlardan biri de oluşan kahverengi lekeler. Ellerde oluşan bu kahverengi lekeler için uygulayabileceğiniz doğal çözümler var. Bunlardan birini paylaşalım.

Bir çorba kaşığı yoğurt ve iki çorba kaşığı limon suyunu bir kasede karıştırıp ellerinizdeki kahverengi lekelerin üzerine sürecek ve karışım ellerinizde kuruduktan sonra soğuk su ile ellerinizi iyice yıkayacaksınız. Bu kadar basit.

Ellerinizi korumak istiyorsanız ne çok soğuk, ne de çok sıcak suya sokmayın, her zaman ılık su ile yıkamaya özen gösterin. Elleriniz suyla temas ettikten sonra nemlendirici kreminizi sürmeyi ihmal etmeyin. Bir nemlendirici kremi hem evde gözünüzün devamlı göreceği bir yerde tutabilir hem de bir tane çantanızda dışarıda kullanmak için taşıyabilirsiniz.

Tırnakların da ayrıca bakıma ihtiyacı var. Tırnaklarınızı bir fırça ya da limon kabuğu ile fırçalayabilirsiniz. Tırnaklarınızı limon kabuğu ile ovarsanız sararmalarını da önleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here