Cilt tipi bilinerek davranılması, cilt bakımı yapılırken önem arz eder. Bakımdan verimli sonuçlar alınabilmesi için cilt tipine uygun ürünlerle cilt bakımı yapmak gerekir.

Cilt tipi her kadında aynı değildir. Her cilt tipinin özellikleri de birbirinden farklıdır. Bu nedenle hem kullanılan ürünler hem de yapılan cilt bakımı her cilt tipi için farklı olmakta.

Karma cilt, normal cilt ve yağlı cilde nasıl bakım yapmalı?

Karma ciltlerin bakımı nasıl yapılır?

Karma ciltlerin bakımı hassasiyet ister çünkü bu cilt tipi iki farklı cilt yapısına sahiptir. Bu nedenle yüzün farklı bölümlerine bakım yapılırken, farklı ürünlerin kullanılmasına ihtiyaç duyulur. Burun, alın ve çene bölgelerinin yağlı olması ve bu duruma karşılık yüzün diğer bölgelerinin kuru bulunması karma cilt tipine bakım yapılırken çok daha özen gösterilmesini gerektirir.

Karma ciltli kadınların hem sabahları hem de uyumadan yüzlerini sabunsuz temizleyiciler, jel türü ya da hafif köpük temizleyiciler ile düzenli olarak yıkamaları ve buişlemi yaparak yağlı bölgelerin temiz tutulmasını sağlamaları gerekir.  Alın, burun ve çene bölgesi dışında kalan diğer kuru bölgelere nemlendirici uygulanmalıdır. Karma ciltlerde, sağlık güzellik birlikte düşünülerek makyaj yapıldığında makyaj temizlenirken hafif ürünler kullanılmalı.

Karma ciltlerin yağlı kısımları için yağsız ürünler tercih edilmeli, gerekli olduğu durumlarda fazla miktarda kullanmak kaydıyla yağsız bir nemlendirici kullanılmalıdır. Kuru bölgelere bakım yapılırken ise,cilt tipine uygun bir krem vasıtası ile kuru bölgeler nazikçe ovulmalı, kuru kısımlara su bazlı nemlendiriciler sürülmelidir.

Yağlı ciltlerin bakımı nasıl yapılır?

Cildinin nemsiz kalmasından dolayı, yağlı cilde sahip kişilerin ciltlernde sürekli yağlanma görülür. Sabah ve akşam düzenli olarak temizleme jeli kullanarak cilt temizliği yapılması yağlı ciltler açısından oldukça önemli. Cilt temizliğinde kullanılan tüm ürünlerin cilde uygun ve parlamayı önleyici olması gerekir.

Cilt temizliği yapıldıktan sonra, ciltteki kirleri arındırmak ve yüzdeki gözenekleri sıkılaştırmak için cilde tonik uygulamalıdır. Toniğin kuruması beklenerek, cildin ihtiyacı olan nemi sağlamak amacıyla  cilde uygun olan yağsız su bazlı nemlendirici sürülmelidir. Kil maskeleri cildin fazla yağını alacağı ve bu sayede cildi matlaştıracağı için haftada iki kez cilde uygulanabilir.

Normal ciltlerin bakımı nasıl yapılır?

Normal cilt tipleri için adeta sorunsuz ve bakımı en kolay olan cilt tipi demek mümkün. Adeta bu cilde sahip kadınlar diğer cilt tiplerine sahip kadınlara oranla daha şanslı denilebilir. Buna karşılık hormonal değişimler, stres, yaşlanma gibi unsurlar göz önüne alınarak, sağlıklı kalabilmesi için normal ciltlere de cilt  bakımı yapılmalıdır. Suda çözülebilen ürünler normal cilt türlerinde kullanılabilir. Bu cilt tipine sahip kadınlar sert sabunlar kullanmaktan kaçınılmalı.

Günlük bakım yapılabilmesi için sabah ve gece hafif bir tonik kullanılarak cilt temizlenebilir, haftada bir veya iki kez cilde hafif içerikli maskeler uygulanabilir. Normal cilt tipine sahip kadınlar alkol içeren kozmetik ürünlerden kaçınmalı, makyaj için seçtikleri malzemeler kaliteli olmalıdır.

Bakımına önem veren her kadın güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak ister. Bu nedenle cilt bakımını düzenli yapmak, makyajı mutlaka temizleyerek uyumak sağlıklı ve taze bir cilde sahip olabilmek için gereken en önemli adımlardır. Tüm cilt tiplerinde bakım yapmak cildin geç yaşlanması ve daha sağlıklı olabilmesi açısından önem taşır. Cilt bakımı ve temizliği yapılırken cilt tipine uygun olarak seçilmiş ürünler kullanılmalı, cilt bakımı her cilt türünde ihmal edilmemelidir. Diğer önemli bir konu ise, her cilt türünde cilt temizlenirken kullanılacak suyun ılık olmasına özen gösterilmesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here