Meme kanseri kadınlarda oldukça sık rastlanan bir kanser türüdür. Her sekiz kadından birinde karşımıza çıkan meme kanseri, süt yapan ve süt kanallarını oluşturan hücrelerin amaçsız ve kontrolsüz olarak çoğalmasıdır. Otuz yaşını geçtikten sonra, her kadın meme kanseri riskini taşımaktadır. Bu nedenle her bilinçli kadın bu yaşlardan sonra kendini takibe almaktadır. Bunun için 35 ve 40 yaşlarında birer kez ve 50 yaşından sonra her yıl yapılacak olan mamografiler erken teşhis için gereklidir. Bu hastalığa yakalanmadan önce veya yakalandıktan sonra bilinmesi gereken bazı noktalar vardır.

İşte meme kanseri hakkında bilmeniz gereken 5 şey;

  1. Meme kanseri, meme dokusu içerisinde kanserli hücrelerin var olması ile başlar. Ancak günümüzde tedavisi mümkün olan ve tedavi sonucu başarı yakalanabilen bir türdür. Burada en önemli nokta, kanser erken evresindeyken, yani henüz başka organlara yayılmamışken fark edebilmek ve tedaviye başlamaktır. Erken teşhis, meme kanserinde başarı oranını yükseltir.
  2. Meme kanserinde oldukça bariz belirtiler söz konusudur. İki haftadan uzun süre vücutta kalan ve meme çevresinde ve üzerinde ele gelen sertlikler veya kitleler, meme derisinde oluşacak kalınlaşmalar, gereksiz yere şişmeler, renk değişiklikleri, meme ucunda oluşacak kalınlaşmalar, kızarıklıklar, yaralar, meme şeklinin bozulması ve meme başında oluşacak akıntılar en sık rastlanan belirtilerdir.
  3. Daha önce meme kanseri olmuş ve atlatmış olmak, ailesinde veya yakın akrabalarında meme kanseri bulunması, uzun süreli doğum kontrol hapları kullanımı, erken yaşlarda adet görmeye başlayıp, geç yaşlarda adetten kesilmek, hiç doğum yapılmaması veya ilk doğumun 30 yaşından sonra olması, aşırı yağlı gıdaların tüketimi, sürekli radyasyona maruz kalmak meme kanseri risk faktörlerini oluşturmaktadır.
  4. Otuz yaşından sonra her bayan, mamografilerin haricinde, sıklıkla ayna karşında kendi kendini muayene etmelidir. Bu muayene esnasında ortamın yeterli ışık alması gereklidir. Öncelikle ellerinizi belinize koyarak, memelerinizde herhangi bir şekil bozukluğu veya renk ve yapı farklılığı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aynı gözlemi ellerinizi başınızın arkasına kaldırarak koltuk altlarınızdan başlayarak devam ettirmelisiniz. Ve son olarak ellerinizle göğsünüze ve çevresine bastırarak herhangi bir kitle olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
  5. Meme kanserinde dört farklı tedavi şekli vardır. Bunlar cerrahi yöntemler, kemoterapiler, hormon tedavileri ve radyasyon tedavileridir. Kanserin bulunduğu evreye göre, yöntemi doktorlar belirlemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here