Antep fıstığı lezzeti nedeniyle oldukça tüketilen bir kuru yemiş. İlk fıstık işletmeleri Gaziantep’te kurulmuş. Fıstığın adını Antep’ten almasının sebebi hem ilk işletmenin bu şehirde kurulmuş olması hem de ülkemizin diğer şehirlerine buradan dağıtılması ve Türkiye’deki üretimin çoğunluğunun burada gerçekleşmesi.

Bu muhteşem kuru yemişin birçok faydası var. Neler derseniz, işte antep fıstığı hakkında bilmeniz gereken 10 fayda.

  1. Tam bir kalp dostu olan antep fıstığı, kalp hastalıklarını azaltır, kalp hastalıklarına iyi gelir.
  2. Glikoz emilimini azalttığı ve kan şekerinin yükselmesini önlediği için şeker hastaları için de faydalıdır.
  3. İyi huylu kolesterolü yükselterek kötü huylu olan kolesterolü düşürmek konusunda etkilidir.
  4. E, B ve C vitaminlerine sahip olması sayesinde vücut direncini arttır.
  5. Yorgunluğun azalmasında etkili olmakla birlikte, zihnin ve bedenin güçlenmesinde, vücuda enerji sağlanmasında da etkili olur.
  6. Cilt sağlığı açısından faydaları bulunur. Cildin daha esnek ve yumuşak olması konusunda cilt sağlığı açısından önem taşıyan bu besin, yüksek E vitamini içeriği sayesinde, ciltte oluşan kuruluk için de etkili olur.
  7. Doğal bir antioksidandır. Antep fıstığının ince kabuk kısmında bol miktarda bulunan antioksidan maddeler, vücut içinde bulunan serbest radikallerin verdiği zararlar ile mücadele etmeye yardımcı oluyor.
  8. Anemi gibi kansızlık problemleri ile mücadelede de etkisi vardır.
  9. Soğuk algınlığına da iyi gelmesi nedeniyle özellikle kış aylarında tüketimine önem verilmeli. Göğsü yumuşatarak göğüs ağrılarını dindirdiği gibi öksürüğün geçmesine de etkili oluyor, akciğerde oluşan iltihaplanmayı da hafifletiyor.
  10. Antep fıstığı tüketmek bazı kanser türevlerini vücuttan uzaklaştırmakta etkili oluyor.

Her ne kadar oldukça lezzetli ve faydalı olsa da bu kuru yemişi dengeli tüketmekte fayda var. Gün içerisinde 10-12 adet antep fıstığı yenerek vücudun yağ ihtiyacı karşılanabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here