Anne sütü nasıl arttırılır?

Emzirme dönemindeki annelerin büyük çoğunluğu zaman zaman bebeklerinin yeterince süt alıp almadıklarından endişe eder. Vücudun ürettiği süt miktarı, bebeğe verilen mama miktarı gibi kontrol edilemediği için annelerde “yetersiz süt üretimi” endişesi oldukça normaldir.

Ancak şunu söylemek gerekir ki bebeğe yetecek kadar süt üretilememesi durumu oldukça nadir görülen bir durumdur. Emzirme dönemindeki kadınların yaşadığı bir diğer sorun ise, bebeğin her yaptığını süte bağlamaktadır.

Örneğin bebek, sütü çıkarıyorsa veya gazı oluyorsa, ya da bir gün az bir gün çok süt içiyorsa anne bunu kendi yediği bir şeye veya yetersiz süte bağlama eğilimindedir. Çoğu durumda bebeğin bu davranışlarının nedeni anne sütü değildir.

Eğer doktorunuzun tavsiye ettiği biçimde besleniyorsanız ve sütü azalttığı ya da kalitesini düşürdüğü bilinen gıdalardan, içeceklerden uzak duruyorsanız çok büyük ihtimalle sütünüz bebeğinize yeterli gelecektir. Bu dönemde, yine doktorunuza danışarak, anne sütünü artırdığı bilinen bazı gıdalardan yardım alabilirsiniz.

Emziren annelere öneri

1. Süt besleyiciliği ve miktarını artıran en önemli etken su tüketimidir. Günde en az 3 litre sıvı tüketin ve her emzirme sonrası kaybettiğiniz sıvıyı takviye edin.

2. Hızlı kilo vermek için diyet yapmayın. Emzirme döneminde sağlıklı ve dengeli beslendiğinizde zaten kilo verirsiniz.

3. Günlük protein ihtiyacınızı karşılarken hem bitkisel hem hayvansal protein kaynaklarını kullanın.

4. Mevsim meyvelerinden tüketin.

5. Her besin grubundan tüketmeye özen gösterin.

6. Süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum yönünden zengin gıdaları her gün tüketin.

7. Roka, semizotu, maydanoz ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketin.

8. Çok şekerli ve tatlı tüketiminin süt oluşumuna hiçbir katkısı yoktur. Tatlı ihtiyacınızı sütlü tatlılar ve meyveler ile sağlarsanız gereksiz kalori alımını engellersiniz.

9. Arpa, siyah susam, kimyon, fesleğen, dereotu, sarımsak, yulaf, ezmesi, zeytinyağı, rezene, keten tohumu yağı, susam yağı gibi gıdaları öğünlerinize ekleyin.

10. Bal kabağı, havuç, kayısı, kavun gibi turuncu renkli sebze ve meyveler beta karoten açısından zengin oldukları için beslenmenize destek olur.

11. İyi bir uyku da süt miktarını artıran önemli etkenlerden biridir. Bebeğiniz uyurken siz de her fırsatta dinlenin ve uyumaya vakit ayırın.

12. Gergin ve tam boşalmamış memede süt yapımı yavaşlar ya da durabilir. Bu nedenle bir meme emzirildikten sonra diğer memeye geçilmelidir.

13. Bebeğiniz her ağladığında emzirin. Gece emzirmesi de süt oluşumunu artırır.

14. Bebeğiniz için en uygun besin anne sütüdür. Eğer sütünüzün bebeğinize az geldiğini düşünüyorsanız ya da sütten kesildiyseniz doktorunuza danışarak yaşına uygun devam sütüne başlamalısınız.

15. 6. aydan sonra ek gıdaya geçilse bile iki yaşına kadar bebeğinizi emzirmeye devam edin.

16. Emzirirken süt gelsin diye memeye makas hareketi yapmak süt kanallarınızın tıkanmasına yol açabilir. Memenizi alttan ve üstten yanda C harfi oluşacak şekilde hafifçe sıkarak emzirin.

17. Emzirme döneminde asla sigara ve alkol tüketmeyin. Kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durun.

18. Emzirirken doğum kontrol hapı kullanmamanızda fayda var. Çünkü bu da süt üretimini azaltabilir.

19. Emzirme işlemini aceleye getirmeyin. Sizin ve bebeğinizin rahat ettiği bir pozisyonda bebeğiniz emmeyi bitirene kadar (yaklaşık 20-dakika) emzirin.

20. Emziren anneler için özel geliştirilmiş Lactamil; vitamin ve mineral içeriği ile emziren annelerin beslenmesine destek olur. Yeterli ve dengeli beslenen annenin sütü ile bebeğinin gelişimi ideal olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here