Anne karnında hıçkırık, bebeklerde bu durum oldukça doğaldır. Bebekler anne karnında ciğerleri gelişirken iç güdüsel olarak nefes alıp verme egzersizleri yapar. Bu egzersizler sırasında anne karnındaki amniyotik sıvıyı yutarlar. Anne karnındaki amniyotik sıvıyı yuttuğu için diyaframın da kasılmalar oluyor. Bu kasılmalar hıçkırığa neden oluyor. Böylelikle anne karnında yuttuğu amniyo sıvısını hıçkırarak dışarı atar. Anne karnında hıçkırık özellikle obur bebeklerde görülür. Genel olarak anne karnını doyurduktan sonra oluşur. Anne bebeğini karın içinde zıplıyormuş gibi hisseder. Bu hareket bebeğin tekme atmasından farklı hissedilir. Bebeğin anne karnında hıçkırması, karın içinde aynı yerde hissedilir. 2-3 saniye aralıklarla kesik kesik hissedilir ve 2-3 dakika sürer. Anne karnında hıçkırık günde 3-4 kez tekrarlanabilir.
Anne karnında hıçkırığın faydaları,
 Bazı araştırmalarda bilim adamları hıçkırığın emme refleksine katkıda bulunduğunu, hatta bebek anne karnında ne kadar hıçkırır ise emme refleksinin de o kadar güçlü olabildiğini açıklamışlardır.  Hıçkırık aynı zaman da bebeğin diyaframını da geliştirir. Başka bir araştırmada da bebeğin amniyo sıvısını sürekli olarak yuttuğu ve devir daimi için bu yutulan sıvının kana oradan böbreklere geçtiği ve idrar olarak dışarı atıldığı açıklanmıştır. Bebek yutma işlemini yeni öğrendiği için bu sıvıyı çok yutması ile çok sık olarak hıçkırık nöbetleri geçirdiği vurgulanmıştır.
Anne karnında hıçkırığın zararları,
Halk arasında anne karnında hıçkırığın bebeğin kordonu dolanması olarak adlandırılsa da bu söylenti hurafeden başka bir şey değildir. Yapılan araştırmalar bu söylentinin hurafe olduğunu açıklamaktadır. Bebekler de büyükler gibi hıçkırıktan rahatsızlık duyabilir. Hıçkırıktan rahatsız olan bebek hareketlenir. Bu aşırı hareketlilik anne adaylarını korkutabilir. Anne adayları bebeğin anne karnında hıçkırık durumunda bebeğin solunumu mu sorunlu yoksa ciğerlerinde mi bir sorun var diye endişelenebilir. Her gün hıçkıran bebek anneleri endişelendirse de yukarıda saydığımız gibi bebekler için hıçkırığın bir çok faydası vardır.
Bebekler de bu durumdan büyükler gibi rahatsızlık duyabilirler. Hareketleri artabilir. Bu aşırı hareketlilik anne adaylarını korkutabiliyor.
Anne karnındaki bebeklerin hıçkırması konusunda uzun uzadıya bir açıklama yoktur. Genel olarak kısa açıklamalar yapan bilim adamları bu konuyu ayrıntılı araştırmaları gerektiğini de vurgulamaktadır. Ancak anne karnında hıçkırık bu kadar faydalı ve basit bir durumda olsa doktora danışmakta fayda vardır. Aksi takdirde bizim hıçkırık zannettiğimiz olay farklı bir sorun olabilir. Anne adayları düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeli ve doktorları ile olası bir durumda diyaloğa geçmelidirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here