koskoca bir yazı artık tamamı ile geride bıraktık. Herkes evine döndü ve rutin koşuşturmacalar kaldığımız yerden devam ediyoruz. Peki, cildiniz sizin bu rutininize hazır mı?

Yaz mevsimini sevmeyen yok denecek kadar azdır. Güneş, kumsal, sıcak, tatil, yeşillik, hafif kıyafetler, yazlıklar ve sürekli açık havada olmanın keyfi paha biçilemez.

Ama tüm bunlara uzun bir kış arası vermek zorundayız artık. Bol gezmeli ve güneşli bir yazı uğurlarken yazdan kalma cildinizdeki lekeler veya oluşabilecek herhangi sıkıntılar için kış hazırlığı yapmak için geç kalmamalısınız.

Cildinize iyi bakmak ve güzelleştirmek için birbirinden farklı evde kendinizin de hazırlayabileceği maskeler ve karışımlar duymuş olabilir ve bunları uyguluyor olabilirsiniz.

Ama önemli olan sadece yan bakımlarla cildinizi onarmak değil vücudunuzu içten de doğru besleyerek cildinizin parıltısını eşit miktarda yansıtabilmektir.

İşte cilt uzmanlarının cildinizi yazın izlerinden daha kolay arındırıp soğuk havalara hazırlamak için size olan önerileri…

• Protein içerikli gıdalar cildinizi içten dışa doğru besleyerek hasarları daha çok iyileştirme gücüne sahiptirler.

• Özellikle de yumurtayı sevseniz de sevmeseniz de haftada en az 3 defa sofranızda bulundurmaya özen göstermelisiniz.

• Likopen cildi tepeden tırnağa onaran ve besleyen bir besin içeriği. Ve likopenin en çok olduğu sebzelerden biri domates. Sofranızdan yemeklerinizden domatesi eksik etmemelisiniz.

• Fasulye de diğer bakliyat türleri arasında en güçlü protein içeriğine sahiptir. Protein ağırlıklı beslenmek hem cildinize hem de vücudunuza yapabileceğiniz en güzel iyiliktir.

• Kırmızı lahana ise cildinizde güneşten ve sıcaktan oluşmuş kırışıklıklara içeriğindeki antosiyanın etkisi ile çok iyi geliyor. C vitamini açısından zengin olduğundan da sizi hastalıklara karşı korur.

• Hamur işi, şarküteri ürünleri ve yağlı yiyeceklerden uzak durmanızda cildinizin sağlığı için çok önemlidir.

• Çörek otunu sabah, öğle veya akşam günün her öğününde salatalarınıza veya yemeklerinize bolca serpebilirsiniz. Vücudunuzu nemlendirir ve sağlıklı görünmesini sağlar.

• Hareketsizlik de cildinizi oksijensiz bırakır ve nefes almayan ciltler daha çabuk kırışarak sorun çıkartırlar.

• Ayrıca cildinize sadece yazın değil kışın da ve yüzünüz de dahil olmak üzere güneş koruyucu ürünlerden kullanmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here